You are currently viewing Jak stworzyć wiarygodnego, trójwymiarowego bohatera

Jak stworzyć wiarygodnego, trójwymiarowego bohatera

Zbliża się Halloween i Święto Zmarłych. Świat zdominowały dynie z płonącymi oczami, nietoperze, duchy, pająki, wiedźmy na miotłach i koty… Tak, te ostatnie wszędzie wlezą, jakoś zawsze się załapią 😉 Kwiaciarnie są pełne chryzantem (czemu zawsze te chryzantemy?), a ze sklepów wysypują się znicze, duże, małe, średnie, białe proste wkłady i kolorowe szklane z różnymi wzorami.

Obserwuję ludzi i zastanawiam się nad wierzeniami, tradycjami i rytuałami. Tak różne w różnych kulturach, zmieniające się w czasie i zależne od naszych osobistych doświadczeń. Nie tylko te, związane ze Świętem Zmarłych! Kierują naszym życiem nawet, gdy o nich nie myślimy. To one nas wyróżniają. Nas – ludzi.

Wiarygodny, trójwymiarowy bohater

Wiarygodny, trójwymiarowy bohater, czyli jaki? No właśnie taki, jak my. Czy zastanawiałaś się, w co wierzą twoi bohaterowie? Nawet nieświadomie! W jakich tradycjach wyrośli? Jaki mają do nich stosunek? Jakich opowieści słuchali? Jakie doświadczenia ich kształtowały? Jaka jest ich duchowość?

To ważne pytania. Odpowiedz sobie na nie. Nawet, jeśli w twojej książce nie piszesz o nich wprost. Nawet, jeśli twoi bohaterowie są na wskroś praktyczni i mocno stąpają po ziemi.

To od odpowiedzi na te pytania będą zależały zachowania, spontaniczne reakcje i decyzje podejmowane przez bohaterów.

Pokaż głębię bohaterów

Jak reaguje twój bohater czy bohaterka, gdy mierzy się z trudną sytuacją? Gdy się boi. Czy zwraca się do jakiejś siły wyższej o pomoc? Jakiej? Czy naprawdę wierzy, że to pomoże? A gdy zagrożone jest jej/jego życie – jak reaguje? Jakimi ideałami się kieruje? Jakie ma życiowe motto?

A gdy przyjaciółka mówi, że bliska jej osoba ciężko zachorowała lub zmarła – jak twój bohater/bohaterka ją pociesza? Co powie? Co pomyśli?

Jakie rytuały dostrzegasz u swoich bohaterów? Te większe i te mniejsze, codzienne. I co, jeśli mają z nich zrezygnować? Co, jeśli mają się sprzeciwić panującym wokół tradycjom? Pokaż jakieś rytuały twoich bohaterów, a także ich rozterki i wątpliwości. To one wprowadzają głębię i upodabniają postaci literackie do prawdziwych ludzi.

To kilka przykładów, poprzez które możesz pokazać głębię twoich bohaterów. Możesz wymyślić ich znacznie więcej. Obserwuj ludzi wokół i zastanów się, co nimi kieruje w danej sytuacji. Szukaj tego, co niewypowiedziane, nienazwane, ukryte, ale aktywne w ich życiu. Zainspiruj się, a potem wprowadź te inspiracje do swojej książki.

Nie musisz pisać osobnych scen, które pokażą głębię twoich postaci, wiele z tych informacji możesz przemycić przy okazji 😉 Tak samo, jak w życiu. Ludzie wokół zazwyczaj nie mówią ci w co wierzą, ale to i tak przebija się w ich reakcjach, różnych zachowaniach i decyzjach.

Udostępnij